Підприємство — платник ПДВ дарує дошкільному закладу канцелярське приладдя. Чи маємо ми нараховувати податкові зобов’язання виходячи зі звичайних цін?

ВІДПОВІДЬ: Податкові зобов’язання підприємству нарахувати потрібно. А ось чи застосовувати при цьому звичайні ціни, залежатиме від декількох істотних умов. Яких саме, розглянемо далі.

Насамперед операції з дарування для цілей ПДВшного обліку розглядаються як операції з постачання товарів (пп. 14.1.191 ПКУ). Тому база оподаткування для них, починаючи з вересня 2013 року, визначається виходячи з договірної (конт­рактної) вартості (у разі здійснення конт­рольованих операцій — не нижче за звичайні ціни) (п. 188.1 ПКУ). У ситуації, що розглядається, договірна вартість дорівнює нулю. Адже згідно зі ст. 717 Цивільного кодексу України, передання майна дарувальником обдарованому здійснюється на безоплатній основі. Детальніше про це ми писали в матеріалі «Договір дарування: умови й особливості укладення» газети «Інтерактивна бухгалтерія» за 2013 рік. Як наслідок — підприємство визначає податкові зобов’язання з ПДВ та виписує податкову накладну на нульову суму.

Утім дещо іншими будуть для платника податкові наслідки, у випадку якщо під час придбання ТМЦ, що згодом будуть подаровані, суму вхідного ПДВ включено до складу податкового кредиту. Адже відповідно до п. 198.5 ПКУ, що містить перехресне посилання на п. 189.1 ПКУ, у такій ситуації платник зобов’язаний визнати податкове зобов’язання за подарованими ТМЦ, виходячи з вартості їх придбання1. Тоді на додачу до «нульової» податкової накладної слід оформити ще одну — із кодом «13» (використання в негоспдіяльності), обидва екземпляри якої підприємство залишає в себе.

Ольга КОВАЛЬОВА,

бухгалтер-експерт
 газети «Інтерактивна бухгалтерія»

1 Однак у випадку дарування необоротних активів, база для обкладення ПДВ визначатиметься виходячи з балансової (залишкової) вартості, що склалася станом на початок звітного періоду, у якому такий актив вирішили дарувати. За відсутності обліку необоротних активів — виходячи зі звичайної ціни (див. пп. 14.1.71 ПКУ).