Для того аби нівелювати частину податкового кредиту, що припадає на товари/послуги й необоротні активи, які використовують у пільговій та/або негосподарській діяльності, платники ПДВ зобов'язані нараховувати т. зв. компенсуючі податкові зобов'язання (далі – ПЗ) за п. п. 198.5 і 199.1 ПКУ. Фіксують такі ПЗ у зведених податкових накладних (далі – ПН) із кодом ознаки "1" або "2" відповідно.
У яких випадках слід коригувати компенсуючі ПЗ, як правильно заповнити при цьому розрахунки коригування (далі – РК) і де у ПДВ-звітності "осідають" суми таких коригувань – читайте в нашій статті

Коли коригують компенсуючі ПЗ

Насамперед перелічимо випадки, коли варто коригувати компенсуючі ПЗ. Їх проводять у разі:

  • зміни напряму використання товарів/послуг, за якими раніше були нараховані компенсуючі ПЗ, а нині платник ПДВ починає їх використовувати в оподатковуваних операціях у межах госпдіяльності (п. 198.5 ПКУ);
  • проведення річного перерахунку ПДВ за п. 199.3 ПКУ;
  • коригування податкового кредиту, який було нівельовано нарахуванням компенсуючих ПЗ (див. роз'яснення з категорії 101.15 розділу "Запитання – відповіді з Бази знань" ЗІР (zir.sfs.gov.ua));
  • виправлення сумових помилок у зведених ПН, які містять компенсуючі ПЗ (див. роз'яснення з категорії 101.15 розділу "Запитання – відповіді з Бази знань" ЗІР (zir.sfs.gov.ua)).

Як заповнити РК до зведеної ПН

Про правила заповнення зведених ПН і РК до них читайте у статті "Зведені податкові накладні та розрахунки коригування до них: хто та коли складає, як заповнити й відкоригувати".

На замітку!

У таких зведених ПН замість номенклатури вписують окремими рядками дати складання та порядкові номери вхідних ПН, що містять товари/послуги, необоротні активи, за якими платник нараховує компенсуючі ПЗ.

РК на зміну призначення товарів/послуг

У разі якщо після складання та реєстрації в ЄРПН зведеної ПН, складеної за п. 198.5 ПКУ, платник ПДВ починає надалі використовувати товари/послуги в оподатковуваних операціях у межах госпдіяльності, то він може скласти РК до цієї ПН.

Зверніть увагу

Розрахунок коригування до податкових накладних, з дати складання яких минуло 1095 днів, зареєструвати в ЄРПН технічно неможливо. До того ж із 01.01.2022 таке обмеження з'явилося в п. 192.1 ПКУ (див. п. 49 р. І Закону № 1914). Тож, зменшити компенсуючі ПДВ-зобов'язання в разі зміни напряму використання товарів і необоротних активів зі спливом 1095-денного строку з дати їх нарахування не вдасться.