Загалом Законом № 1914 суттєвих змін у частині оподаткування приватних підприємців із 1 січня 2022 року не передбачено. Тим часом для окремих ФОП такі зміни прописані, і для них вони мають вагоме значення. З’ясуймо, кому треба готуватися до змін.

Для ФОП – платників єдиного податку групи 3, які одночасно є платниками ПДВ, передбачено запровадження нової форми обліку доходів і витрат.

Наразі п. 296.1 ПКУ в діючій редакції передбачає:

Визначення

фізичні особи – підприємці – платники єдиного податку третьої групи, які є платниками податку на додану вартість, ведуть облік у довільній формі шляхом помісячного відображення доходів і витрат.

Тобто у 2021 році для ФОП було встановлено облік у довільній формі шляхом помісячного відображення доходів і витрат.

Однак уже з 1 січня 2022 року новою редакцією п. 296.1 ПКУ визначено, що ФОП – платники єдиного податку групи 3, які є платниками ПДВ, ведуть облік доходів і витрат за типовою формою та в порядку, що будуть встановлені Мінфіном.

Певна річ, наразі ні типової форми, ні порядку її ведення Мінфін іще не визначив. Тому до появи такої типової форми ФОП не несуть відповідальності за неведення обліку доходів і витрат. Цілком імовірно, що така типова форма повторюватиме форму книги обліку доходів і витрат для платників єдиного податку третьої групи (платників ПДВ), яка була раніше затверджена наказом Мінфіну від 19.06.2015 р. № 579 і пізніше скасована наказом Мінфіну від 26.11.2020 р. № 728.

Для ФОП, які є платниками єдиного податку й виробляють (реалізують) власну сільськогосподарську продукцію, також передбачено вимогу щодо окремого обліку доходів і витрат від виробництва та реалізації власної сільськогосподарської продукції. Ця вимога пояснюється тим, що з 1 січня 2022 року ФОП, які мають у власності або користуються землями сільськогосподарського призначення, повинні обчислювати мінімальне податкове зобов’язання.

Докладно про такі податкові оновлення читайте в матеріалі "Новорічні податкові "обновки": мінімальне податкове зобов’язання для ФОП-єдинників".

Можливо, у типовій формі, яку визначить Мінфін, буде встановлено особливості та форму такого обліку. Наразі офіційних роз’яснень щодо порядку ведення такого обліку немає. Водночас ФОП доцільно самостійно визначити форму такого обліку для себе, адже дані цього обліку їм доведеться застосовувати вже наприкінці 2022 року.

Для ФОП – платників єдиного податку груп 2 і 1 та платників єдиного податку групи 3, які не є платниками ПДВ, облік, як і зараз, лишиться у довільній формі шляхом помісячного відображення отриманих доходів.

Підприємці – надавачі послуг доступу до Інтернету

З 1 січня 2022 року для ФОП, які є платниками єдиного податку й надають послуги доступу до мережі Інтернет, у ПКУ передбачено можливість перебувати на спрощеній системі оподаткування за умови, якщо вони обирають групу 3 платників єдиного податку (пп. 2 п. 291.4 ПКУ).

Тобто ФОП групи 2 платників, які надають послуги доступу до Інтернету, повинні врахувати такі обмеження.

Зважаючи на те, що зміни внесені Законом № 1914 майже напередодні 2022 року, ДПС продовжила строки подання відповідних заяв про перехід на групу 3 платників єдиного податку або на загальну систему до 31 грудня 2021 року.

Зокрема, у повідомленні від 24.12.2021 р. (https://bit.ly/3FHGr8k) було зазначено, що такі ФОП можуть до 31.12.2021 (включно) подати до ДПІ заяву про застосування спрощеної системи оподаткування, у якій на власний вибір указати:

1) про зміну ставки та групи платника єдиного податку, тобто обрати групу 3 платника єдиного податку;

2) про внесення змін до реєстру платників єдиного податку щодо виключення виду господарської діяльності з надання послуги доступу до мережі Інтернет (у т. ч. провайдерських послуг КВЕД ДК 009:2010 61.90 "інша діяльність у сфері електрозв’язку"). У такому разі вони можуть залишитися на групі 2 платників єдиного податку;

3) про відмову з 01.01.2022 від спрощеної системи оподаткування. У такому разі ФОП переходить на загальну систему оподаткування з 01.01.2022.

Заяву подають за формою, затвердженою наказом Мінфіну від 16.07.2019 р. № 308.

Отже, приватним підприємцям слід обрати один із запропонованих варіантів, адже ДПС попередила, що в разі неподання таких заяв реєстрація платником єдиного податку може бути анульована за рішенням контролюючого органу.

ФОП – фермерські господарства

Низку змін унесено й у частині оподаткування ФОП – фермерських господарств, які є платниками єдиного податку групи 4.

Насамперед пп. 291.51.1 ПКУ для них із 2022 року заборонено бути платниками єдиного податку групи 4, якщо вони провадять діяльність за такими класами КВЕД-2010:

01.47 – розведення свійської птиці;

01.49 – у частині розведення та вирощування перепелів і страусів;

10.12 – виробництво м’яса свійської птиці.

Поряд із цим для фермерських господарств зменшено мінімальний розмір площі сільськогосподарських угідь у власності та/або користуванні членів фермерського господарства, що є умовою сплати єдиного податку групи 4. Наразі такий мінімум становить 2 га (пп. "б" п. 291.4 ПКУ), але з 1 січня він зменшиться до 0,5 га. А максимальну площу сільськогосподарських угідь та/або земель водного фонду для перебування в групі 4 платників єдиного податку не змінено – не більш як 20 га.

Також на цю тему читайте статті:

"Новорічні податкові "обновки": загальні зміни в адміністрування податків";

ПДВшні зміни до ПКУ із Закону № 1914: часові обмеження для ПК та реєстрації РК, нові та продовжені пільги...;

"Новорічні податкові "обновки": податок на прибуток";

"Новорічні податкові "обновки": ПДФО та ВЗ";

"Новорічні податкові "обновки": екоподаток і рента";

"Новорічні податкові "обновки": мінімальне податкове зобов’язання для ФОП-єдинників";

"Новорічні податкові "обновки": мінімальне податкове зобов’язання для ФОП-загальносистемників";

"Новорічні податкові "обновки": РРО/ПРРО";

"Новорічні податкові "обновки": акциз на алкогольні напої";

"Новорічні податкові "обновки": акциз на тютюнові вироби";

"Новорічні податкові "обновки": мінімальне податкове зобов’язання для юросіб";

"Новорічні податкові "обновки": акциз на моторні транспортні засоби, пальне та електроенергія"

"Як податковий борг юрособи може ускладнити директорові виїзд за кордон" .

Інна Журавська,
консультант із питань оподаткування й оплати праці

 

 

 

______________________________________________________________

ПРАВОВИЙ ГЛОСАРІЙ

1. ПКУПодатковий кодекс України від 02.12.2010 р. № 2755-VI.

2. Закон № 1914Закон України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень" від 30.11.2021 р. № 1914-IX