Як зареєструвати сільськогосподарську техніку (самохідні шасі, самохідні сільськогосподарські, дорожньо-будівельні й меліоративні машини, сільгосптехніку, інші механізми) (далі — сільгосптехніка), яку використовуватимуть у діяльності. Про це — далі у статті

Хто реєструє сільгосптехніку?

Перше питання для підприємства, яке придбало сільгосптехніку: яка установа здійснює її реєстрацію?

Відомчу реєстрацію й облік тракторів, самохідних шасі, самохідних сільськогосподарських, дорожньо-будівельних і меліоративних машин, сільськогосподарської техніки, інших механізмів здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі (абз. 11 ч. 8 ст. 34 Закону України «Про дорожній рух» від 30.06.1993 р. № 3353-XII).

Зокрема, повноваження здійснювати реєстрацію сільгосптехніки покладено на Державну службу України з питань безпеки харчових продуктів і захисту споживачів (далі — Держпродспоживслужба). Безпосередньо сама реєстрація відбувається в територіальних органах Держпродспоживслужби (пп. 7) п. 4 Положення про Головне управління Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів в області, в місті Києві, затвердженого наказом Мінагрополітики України від 12.04.2017 р. № 209).

Процедуру відомчої реєстрації, перереєстрації, тимчасової реєстрації і зняття з обліку сільгосптехніки, здійснення інших заходів, пов’язаних із реєстрацією та веденням обліку машин, регулює Порядок відомчої реєстрації та зняття з обліку тракторів, самохідних шасі, самохідних сільськогосподарських, дорожньо-будівельних і меліоративних машин, сільськогосподарської техніки, інших механізмів, затверджений постановою Кабміну від 08.07.2009 р. № 694 (далі — Порядок № 694).

Зауважимо

Експлуатація машини, не зареєстрованої в територіальному органі Держпродспоживслужби, або без номерного знака «Транзит» заборонена (п. 27 Порядку № 694).

Сільгосптехніка, власником якої є юрособа, буде зареєстрована за місцем знаходження такої юрособи, а та, що належить ФОПу, — буде зареєстрована як за фізособою за її місцем проживання.

Машини, які використовують і зберігають у відокремлених підрозділах юрособи або на земельних ділянках, у т. ч. орендованих, можна реєструвати за місцезнаходженням цих підрозділів або земельних ділянок. У такому разі до заяви про реєстрацію машини додають документи, що підтверджують використання та зберігання машини у відокремленому підрозділі або право власності на земельну ділянку чи на користування нею (п.п. 6, 9 Порядку № 694).

Причіпне, навісне обладнання (крім тракторних причепів і прирівняних до них машин) й інвентар, яким присвоєно ідентифікаційні номери, можна реєструвати за бажанням власників (абз. 2 п. 3 Порядку № 694).

У разі придбання сільгосптехніки власники зобов’язані зареєструвати її протягом 10 діб від дати придбання, митного оформлення або виникнення інших обставин, які є підставою для реєстрації (абз. 1 п. 3 Порядку № 694).

Винятком є лише продавці машин, які входять до електронного реєстру, за умови оформлення актів приймання-передачі (стосується підприємства-виробника) або договорів купівлі-продажу (стосується інших суб’єктів господарювання). Під час продажу техніки вони видають новому власникові номерний знак «Транзит» зі строком дії 10 діб. Після цього власник має надати для реєстрації оригінал акта й/або договору купівлі-продажу та номерний знак «Транзит» (пп. 5 п. 8 Порядку № 694).

Реєстрацію машин здійснюють після перевірки підрозділами територіальних органів Держпродспоживслужби наявності обтяжень машин за даними Державного реєстру обтяжень рухомого майна. Реєстрацію машин, які перебувають у податковій заставі, заставі, під арештом або є предметом іншого обтяження, проводять винятково за умови надання письмової згоди всіх виявлених обтяжень (абз. 5 п. 2 Порядку № 694).

Нову сільгосптехніку, яка не була зареєстрована територіальними органами Держпродспоживслужби, реєструють (тимчасово реєструють) після її огляду державними інспекторами за місцем реєстрації. Місце огляду власник узгоджує з держінспектором в АР Крим, області, містах Києві, Севастополі або в районі (абз. 3 п. 2 Порядку № 694).

Реєстрацію та зняття з обліку сільгосптехніки здійснюють після отримання власником відповідного висновку спеціаліста з проведення обстеження техніки на відповідність ідентифікаційних номерів і супровідних документів на предмет фальсифікації (далі — висновок спеціаліста) за встановленою Мінекономіки формою. Наразі Мінекономіки поки не перезатвердило таку форму, тому чинною лишається форма, затверджена наказом Мінагрополітики від 16.07.2009 р. № 504 (далі — Наказ № 504).

Порядок реєстрації

Для реєстрації сільгосптехніки її власник подає до територіального підрозділу Держпродспоживслужби заяву за формою, затвердженою Наказом № 504, а також: