(Коментар до Законів України від 17.03.2020 р. № 531-IX (далі — Закон № 531) та від 17.03.2020 р. № 532-IX (далі — Закон № 532))

Коментовані закони України спрямовані на те, аби підвищити доступність ліків, медвиробів та допоміжних засобів до них, які закуповують за кошти держбюджету, і створити умови для закупівель у сфері охорони здоров’я за кошти державного бюджету. Це полягає у створенні особи, яку МОЗ уповноважить на закупівлі у сфері охорони здоров’я (далі — закупівельна організація), якій спростять умови процедур закупівлі ліків і медвиробів, а також митні та податкові послаблення. Тож, стисло ознайомимося з них.

Спрощені закупівлі ліків та медвиробів

Із 18.03.2020 діє Закон № 531, згідно з яким буде утворена закупівельна організація. Саме вона матиме право безоплатно постачати (передавати) належні їй ліки, медвироби та допоміжні засоби до них і послуги структурним підрозділам із питань охорони здоров’я обласних, Київської та Севастопольської міськдержадміністрацій або суб’єктам господарювання, які мають ліцензію на медичну практику.

Нагадаємо

Законом України від 17.03.2020 р. № 530-IX передбачено, що дія Закону України «Про публічні закупівлі» від 25.12.2015 р. № 922-VIII не поширюється на випадки, якщо предметом закупівлі є товари, роботи чи послуги, необхідні для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню та поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби (COVID-19).

За результатами такої закупівлі в електронній системі закупівлі замовник оприлюднює звіт про укладені договори, договір про закупівлю та всі додатки до нього, звіт про виконання договору відповідно до ст. 10 цього Закону.

Зазначені вище норми вводять у дію з 19.04.2020.

Уряд постановою КМУ від 20.03.2020 р. № 225 (далі — Перелік № 225) уже затвердив:

— Порядок проведення закупівель товарів, робіт і послуг, необхідних для здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню та поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби (COVID-19) на території України;

— перелік товарів, робіт і послуг, необхідних для здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню та поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби (COVID-19) на території України.

До того ж МОЗ за власною ініціативою або за його дорученням закупівельна організація та/або за ініціативою заявника (власника реєстраційного посвідчення на оригінальний (інноваційний) лікарський засіб (оригінальний біологічний лікарський засіб)/або вповноваженого ним представника) матиме право укладати договори керованого доступу із заявником, у яких передбачають умови постачання оригінального (інноваційного) лікарського засобу (оригінального біологічного лікарського засобу) на територію України за кошти державного бюджету й/або місцевих бюджетів із метою забезпечення доступності таких лікарських засобів для пацієнтів.

Звільнення від оподаткування закупівель і постачань ліків та медвиробів