(Коментар до Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» від 17.03.2020 р. № 533-IX, далі — Закон № 533)

Діє з 18.03.2020
Опубліковано в газеті «Голос України» № 51 за 17.03.2020

Без штрафів — за податкові порушення з 1 березня по 31 травня. Але не за всі

п. 1 р. І Закону № 533,
зміни до п. 521 підрозділу 10 р. ХХ ПКУ

За порушення податкового законодавства, учинені протягом періоду з 1 березня по 31 травня 2020 року, штрафні санкції не застосовують, крім санкцій за:

— порушення вимог до договорів довгострокового страхування життя чи договорів страхування в межах недержавного пенсійного забезпечення, зокрема, страхування додаткової пенсії;

— відчуження майна, що перебуває в податковій заставі, без згоди контролюючого органу;

— порушення правил обліку, виробництва й обігу пального чи спирту етилового на акцизних складах, що застосовують на загальних підставах;

— порушення нарахування, декларування та сплату податку на додану вартість, акцизного податку, рентної плати.

Протягом періоду з 1 березня по 31 травня 2020 року платникам податків не нараховують пеню, а нарахована, але не сплачена за цей період, пеня підлягає списанню.

Чому саме з 1 березня, якщо карантинні заходи введені 12 березня? Тут мізкувати не варто. Дивимося на практичну сторону змін. За порушення податкового законодавства з 1 березня по 31 травня 2020 року не штрафуватимуть. Крім порушень правил обліку, виробництва й обігу пального або спирту етилового на акцизних складах; нарахування, декларування та сплати ПДВ, акцизного податку, рентної плати тощо.

Тож, як бачите, якщо несвоєчасно подати декларацію з ПДВ за лютий (граничний строк — не пізніше 20 березня) чи березень (не пізніше 20 квітня), штраф буде, як буде і за несвоєчасну сплату. Тут ключове — а за прострочення реєстрації податкових накладних відповідальність буде у цей час?

Якщо виходити з формулювання, то штрафуватимуть за порушення правил нарахування, декларування та сплати ПДВ. А за прострочення реєстрації (відповідальність прописана у ст. 1201 ПКУ), виходить, не штрафуватимуть — діятиме мораторій. Але увага: за порушення з 1 березня по 31 травня.

Наприклад, якщо гранична дата реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування потрапляла в такий період, то не штрафуватимуть. Але не без «але» і тут. Можна вивести таке правило: якщо гранична дата реєстрації була у цей проміжок (з 1 березня по 31 травня) і зареєстрували, хоч і з порушенням, але до 31 травня, то має все обійтися без штрафу.

Однак, скажімо, податкову накладну від 20 лютого 2020 року мали зареєструвати не пізніше 15 березня, але цього не зробили. Уявімо, надворі 1 червня, і мораторій уже не діє — прострочення реєстрації такої податкової накладної становить 78 днів (із 16 березня по 1 червня включно), а за таке порушення загрожує штраф — 40% від суми ПДВ у податковій накладній (прострочення реєстрації від 61 до 90 днів — п. 1201.3 ПКУ).

Отже, якщо встигнете зареєструвати ще до скасування мораторію — штрафу не буде, а ось після скасування - штраф діятиме, хоча порушення дати реєстрації було у час мораторію, але ж порушення продовжується (діє й після нього).

І ще один нюанс — якщо не зареєстровано стару податкову накладну чи розрахунок коригування, які мали бути зареєстровані ще, скажімо, в лютому 2020 року (до 1 березня 2020 року), але підприємство зареєструвало їх у березні (до 31 травня — до дати закінчення мораторію на штрафи) з порушенням строку — чи буде відповідальність?

Якщо говорити про порушення — то воно ще лютневе (коли мораторію не було), бо гранична дата реєстрації була в лютому, але штраф накладають за кількість днів прострочення, і якщо зареєструвати в період мораторію, застосовувати штраф не мають. Та чи буде так на практиці? Це вже інше питання.

І ще один акцент — блокування податкових накладних ніхто не скасовував.

Своєю чергою, не можемо лишити поза увагою питання порушень із податку на прибуток. Пощастило платникам податку на прибуток, які прострочили подання декларації за 2019 рік (гранична дата — 2 березня 2020 року) або несвоєчасно сплатили податок на прибуток (гранична дата — 10 березня 2020 року). Виходить, що звільнення від штрафів стосується порушень податкового законодавства з 1 березня, і строки з податку на прибуток за 2019 рік (подання декларації та сплата) уписуються в мораторій. Підозрюємо, що це недогляд законотворця, але з норм Закону № 533 випливає саме це.

Мораторій на перевірки — з 18 березня по 31 травня

п. 1 р. І Закону № 533,
зміни до п. 522 підрозділу 10 р. ХХ ПКУ