Визнання податкового кредиту з ПДВ тісно пов’язане з реєстрацією податкової накладної в ЄРПН, яка часто не обходиться без розблокувальної процедури. Тож, з’ясуймо, коли в ПДВ-обліку відображати податковий кредит за розблокованими податковими накладними/розрахунками коригування (далі — ПН/РК) і що з ПДВ-зобов’язаннями постачальника

Податковий кредит за розблокованими ПН/РК

Як визначено п. 198.6 і п. 201.10 ПКУ, поки ПН/РК не будуть зареєстровані в ЄРПН, покупець — платник ПДВ не має права визнавати (декларувати) податковий кредит. Тобто заблоковані ПН/РК покупець не відображає в декларації з ПДВ.

Водночас зменшення податкового кредиту податківці вимагають відображати в декларації з ПДВ за період, на який припадає дата складення РК, навіть коли його узагалі не складали (див. роз’яснення ДПС із категорії 101.24 розділу «Запитання – відповіді з Бази знань» ЗІР (zir.tax.gov.ua)). Тобто задекларувати зменшення податкового кредиту доведеться ще до розблокування відповідного РК.

Завважимо

РК до ПН може бути зареєстрований у ЄРПН лише після реєстрації в ЄРПН такої ПН. Це стосується й випадків, коли реєстрацію ПН зупинено згідно з п. 201.16 ПКУ. Причому несвоєчасна реєстрація РК через те, що ПН, до якої його склали, була заблокована, не звільняє платника ПДВ від штрафів, передбачених п. 1201.1 ПКУ (див., наприклад, ІПК ДФСУ від 15.07.2019 р. № 3252/6/99-99-15-03-02-15/ІПК).

Отже, після того, як ПН/РК (збільшуючий) розблокували, у покупця виникає право на податковий кредит.

Причому згідно з п. 198.6 ПКУ платник ПДВ має право задекларувати податковий кредит:

— протягом 1095 к. дн. із дати складення ПН/РК — якщо такі ПН/РК своєчасно зареєстровані в ЄРПН;

— у періоді реєстрації в ЄРПН ПН/РК або в будь-якому наступному звітному періоді, але не пізніше ніж через 1095 днів із дати їх складання — якщо ПН/РК несвоєчасно зареєстровані в ЄРПН.

Про граничні строки для реєстрації в ЄРПН ПН/РК читайте в публікації «Штрафи за несвоєчасну реєстрацію/нереєстрацію податкових накладних і розрахунків коригування в ЄРПН».

Завважимо

Усі розблоковані ПН/РК реєструють у ЄРПН не датою їх фактичного розблокування, а датою їх направлення на реєстрацію, тобто минулою датою. Утім, незважаючи на це, право на визнання податкового кредиту в покупця виникає саме з моменту розблокування відповідних ПН/РК.

Тож, після розблокування ПН/РК (збільшуючого) покупець — платник ПДВ може визнати податковий кредит:

— у декларації за найближчий звітний період, але не раніше за період складання ПН/РК (якщо ПН/РК розблокували до подання поточної декларації) (див., наприклад, ІПК від 12.03.2018 р. № 954/6/99-99-15-03-02-15/ІПК та від 14.05.2018 р. № 2113/6/99-99-15-03-02-15/ІПК). Звісно, це не стосується несвоєчасно зареєстрованих ПН/РК;

— у періоді розблокування таких ПН/РК;

— у майбутніх періодах протягом 1095 днів із дати складання таких ПН/РК.