Наразі критерії ризиковості платника податку визначено в додатку 1 до Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженому постановою КМУ від 11.12.2019 р. № 1165 (далі — Порядок блокування ПН/РК).

Нагадаємо

До 01.02.2020 діяв порядок блокування податкових накладних/розрахунків коригування, затверджений сумнозвісною постановою КМУ від 21.02.2018 р. № 117 (далі — Постанова № 117), згідно з яким критерії ризиковості затверджувала ДПС.

Тобто із часів дії Постанови № 117 критерії ризиковості платника податку особливо не змінилися. Лише зникло декілька з них. Детальніше — у статті «Новий порядок блокування податкових накладних».

Комісія регіонального рівня постійно моніторить платників ПДВ на відповідність критеріям ризиковості платника податку. Якщо ПДВшник відповідатиме хоча б одному із цих 8 критеріїв, йому буде присвоєно статус ризикового платника, та всі його податкові накладні/розрахунки коригування блокуватимуть. Причому наявність позитивної податкової історії тут не допоможе.

Тож, з’ясуймо, як позбутися статусу «ризикового» платника податку.

Як зазначено в абз. 7 п. 6 Порядку блокування ПН/РК, комісія регіонального рівня розглядає питання виключення платника податку з переліку «ризикових» платників податку в разі:

  • виявлення обставин та/або отримання інформації, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку,

і/або

  • отримання інформації та копій відповідних документів від платника податку, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Процедурний спосіб

Ідеться про подання платником ПДВ інформації та копій документів, які підтверджують реальність здійснення господарської діяльності (див. ІПК ГУ ДФС у Київській області від 14.06.2019 р. № 2758/ІПК/10-36-12-01).

Примірний перелік документів, необхідних для розгляду питання виключення платника податку з переліку «ризикових» платників податку, визначений у тому ж п. 6 Порядку блокування ПН/РК.

Такими документами можуть бути:

  • договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;
  • договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, що одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;
  • первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання та транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у т.ч. рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передання товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявних типових форм та галузевої специфіки, накладні;
  • розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;
  • документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством;
  • інші документи, що підтверджують невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Інформацію та копії документів подає платник податку до ДПС винятково в електронній формі засобами електронного зв’язку. Ідеться про електронну форму F/J 1314901 — «Повідомлення про подання інформації та копій документів щодо невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку».

Звісно ж, подання всієї необхідно інформації та копій відповідних документів іще не означає, що платника податку виключать із переліку «ризикових».