Уже два місяці поспіль обговорюють законопроект від 28.12.2019 р. № 2708 «Про працю». Він підготовлений КМУ та профільним комітетом Верховної Ради, тому шанси, що цей документ стане законом, доволі великі. Проаналізуймо новації

Нарікання профспілок на те, що працівники стануть безправними, а роботодавці отримають багато волі й прав вирішувати самостійно безліч питань, не безпідставні. Проте профспілки дуже скоро теж позбавлять можливості захищати працівників від свавілля роботодавців. Тому їм не залишалося нічого іншого, як звернутися з позовом до суду щодо примусового відкликання цього законопроекту. Тож, цікаво, на чиєму боці буде суд, що є нині у законопроекті та що може стати реальністю незабаром. З’ясовуймо…

Письмові трудові договори стануть обов’язковими

Трудові відносини — це відносини між працівником і роботодавцем, що передбачають виконання за дорученням, під керівництвом і контролем роботодавця особисто працівником за винагороду визначеної роботодавцем роботи.

Роботодавцями законопроект називає належну до юрисдикції України юрособу чи фізособу, представництво іноземної юрособи, які використовують найману працю. Зверніть увагу: не фізособи-підприємці, а просто фізособи.

Тим часом працівник — це фізособа, яка виконує оплачувану роботу чи надає оплачувані послуги на користь (в інтересах) іншої особи (роботодавця). Зверніть увагу: жодної згадки про посадові обов’язки чи трудові функції.

Трудовий договір укладатимуть у письмовій формі державною мовою у двох примірниках (по одному примірнику для кожної зі сторін трудового договору). Його вважатимуть укладеним із моменту його підписання сторонами.

Примірні форми для їх укладення має затвердити Мінсоцполітики чи той орган, який стане його правонаступником.

На жаль, законопроект не передбачає скасування подання до податкових органів повідомлення про прийняття працівників на роботу.

Серед обов’язкових умов трудового договору такі:

 • повне найменування юрособи, П.І.Б. фізособи (місце її проживання);
 • робоче місце, а де немає фіксованого робочого місця — адреса місця розташування особи, від якої працівник отримує роботу;
 • інформація щодо наявності основного робочого місця;
 • строк дії трудового договору;
 • права й обов’язки сторін трудового договору;
 • характеристика чи опис виконуваної роботи;
 • дата початку виконання роботи за трудовим договором;
 • інформація про ознайомлення працівника з колдоговором;
 • тривалість оплачуваної відпустки;
 • відповідальність сторін трудового договору;
 • умови оплати праці, зокрема: структура зарплати, розмір складових, строки і порядок їх виплати;
 • тривалість робочого часу й відпочинку;
 • строки повідомлення про припинення трудового договору, розміри компенсаційних виплат у разі дострокового припинення трудового договору з ініціативи роботодавця.

Як бачимо, фактично пропонують індивідуально для кожного працівника встановлювати робочий час, час відпочинку, умови оплати праці, тривалість відпустки.

Серед додаткових умов трудового договору можуть бути: умови випробування; нерозголошення комерційної таємниці; підвищення кваліфікації; поліпшення умов праці, виробничого побуту, умов відпочинку; надання працівникові соціально-побутових пільг тощо.

Зміну умов трудового договору оформлюватимуть шляхом укладення в письмовій формі нового трудового договору або внесення змін до чинного у вигляді додаткової угоди, яка є невід’ємною частиною трудового договору.

Ознаки трудових договорів