25 июня 2013

Кожна людина має певні проблеми й страхи, усі кудись поспішають. Ринок пропонує вирішення багатьох проблем. Настав бум цілителів, екстрасенсів, аутсортингових фірм, політичних і економічних гуру, які, рекламуючи себе в медіа та на білбордах, пропонують блискавичне вирішення будь-якої проблеми — від схуднення до зарплати в декілька тисяч євро.

Влада також не пасе задніх — перетворює фіскальний орган на сервісну службу, створює «єдині вікна» тощо.
Які проблеми та страхи є в пролетарів бізнесової праці — бухгалтерів і підприємців? Адже вони також увесь час кудись поспішають.
Проблема полягає в тім, що влада часто змінює правила гри. До Податкового кодексу внесли чотири десятки змін, тобто одна зміна на місяць. Багато це чи мало — однозначно сказати не можна. А додайте ще підзаконні акти урядових постанов до відомчих наказів, зареєстрованих у Мін’юсті. Їх не дуже багато, і для того щоб розібратися з ними, гуру не потрібен, хоча поспілкуватися з авторитетними й досвідченими фахівцями не зашкодить.
Значно більше відомчих листів, якими територіальні підрозділи центральних органів керуються більше, ніж усіма законами й підзаконними актами разом узятими. Окрім того, є ще: «председатель (начальник) сказал» — у цивільних чиновників та «поставлена задача» — у тих, хто в погонах. Тут жоден гуру не допоможе.
Бухгалтери та підприємці бояться перевірок. Цікаво, що б порадив гуру в ситуаціях, у які потрапляв малий провінційний бізнесмен (досить чистий, якщо врахувати, що продає олівці через касовий апарат).
На плановій перевірці з’ясувалося, що декілька податкових накладних були отримані бізнесменом факсом, оригіналів не було. Кілька тисяч гривень поповнили бюджет у результаті цієї перевірки.
Минуло три роки. Знову планова перевірка. Усі накладні були. Кличе бізнесмена начальник інспекції:
—   Ми в тебе проводимо перевірку.
—   Я хіба заважаю? Усі папери ми показали. Усе заплатимо.
—   Там сума маленька виходить.
—   А яка має бути?
—   Хоча б 10 тисяч гривень.
— Ваші працівники місяць у нас сиділи, чому вони так мало знайшли?
 
Беручи до уваги те, що начальник і бізнесмен знали один одного з дитинства — до речі, коли про ДПІ в Україні ще ніхто не чув, останній телефонує бухгалтерові й каже: «Заберіть з купи кілька податкових накладних так, щоб разом із санкціями було тисяч на 7–8», а начальникові каже: «То моя жертва Україні».
Пройшло ще кілька років. Приходить податковий міліціонер і каже, що бізнесмен щось купував у фірми, яка була в ланцюжку якогось конвертаційного центру. Відбувається такий діалог:
—   Ми в них купили олівці. Заплатили через банк. Вони нам дали податкову накладну. Олівці ми продали через РРО. Ось такий олівець — у всіх оптовиків України він коштує гривню. Що ми порушили?
—   Ліквідована реєстрація цієї фірми як платника ПДВ.
—   Коли?
—   У квітні.
—   Ми олівці купували в січні. Тоді вона була платником ПДВ?
—   Була.
—   То в чому проблема?
—  
—   Може, ви мені підкажете, де можна знайти інформацію про те, кому ліквідують реєстрацію платників ПДВ у найближчі три місяці?
Далі — німа сцена. Зважаючи на кумедність суми, яку нібито недоотримав бюджет у результаті типу «нікчемного правочину», та керуючись тим, що «зануда — це той, кому простіше дати, ніж пояснити, чому не хочеш», бізнесмен бюджет поповнив.
Який гуру надасть відповідь на запитання: «Що буде далі? Чи не стануть колишні податківці (нинішні міндоходівці) пропонувати хабара за те, щоб бізнесмени викидали кілька податкових накладних для того, аби хоч якусь, відмінну від нуля, цифру можна було написати в акт?»
 
Що порадить у таких ситуаціях окремо взятий бухгалтерський гуру чи цілий гуру-консиліум?
Де два українці — там три гетьмани, де два юристи — там десять абсолютно правильних думок, де два гуру — там кількість думок матиме стільки розрядів, що вони не помістяться в калькулятор.

А гуру хто?

Може, Кірш О. з нині, як кажуть, уже колишнім журналом «Бухгалтер». Він, до речі, якось стосувався Верховної Ради.
Може, депутати Терьохін С., Кужель О., Ляпіна К., Катеринчук М., Хомутиннік В.?
Може, аудитори з PricewaterhouseCoopers? Що там у них було з ЮКОСом Ходорковського?

Що робити?

Перед тим як шукати гуру, читайте й думайте самостійно. Зрозумійте, що неможливо кожне зерня покласти на окрему поличку. Із таким завданням навіть казкова Попелюшка не впорається.
Бум «швидкої їжі» спричинив бум боротьби з ожирінням. Готуйте їжу власноруч, продуктів у супермаркетах достатньо.
Спілкуйтеся інтерактивно не лише в соцмережах. Адже якщо в них сидіти та обговорювати курортні фотографії чи зачіски, то ніякий гуру не допоможе. Навіть гламурна блондинка, якій подарували «Каєна» чи «Парамеру», разом із водійським посвідченням, має знати хоча б таке правило, відоме усім водіям, як «помеха справа»…

Володимир ПРИТИСКАЧ,
оглядач «Інтерактивної бухгалтерії»