Новости публикуются на языке оригинала

ДФСУ в листі від 19.04.2016 р. № 8809/6/99-99-19-03-02-15 розглянула питання стосовно дати виникнення права на формування податкового кредиту з ПДВ у разі придбання товарів/послуг, якщо першою подією було відвантаження товарів/надання послуг.

Нагадаємо: датою виникнення права платника податку на віднесення сум податку до податкового кредиту, відповідно до п. 198.2 ПКУ, вважається дата тієї події, що відбулася раніше:

  • дата списання коштів із банківського рахунка платника ПДВ на оплату товарів/послуг;
  • дата отримання платником ПДВ товарів/послуг.

Зважаючи на те що дата відвантаження товарів постачальником і дата їх отримання покупцем можуть бути різними залежно від умов договору, із метою визначення дати виникнення права на формування податкового кредиту покупцем таких товарів (відвантажені постачальником, але не отримані покупцем — товари в дорозі) слід ураховувати момент набуття права власності за договором. Так, згідно зі ст. 334 Цивільного кодексу України, постачальник втрачає, а покупець набуває право власності на товари, які постачаються на дату їх відвантаження постачальником (безпосередньо покупцеві чи перевізникові), якщо інше не передбачено умовами договору.

Водночас п. 198.6 ПКУ визначено: не належать до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв’язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені зареєстрованими в ЄРПН податкові накладні чи не підтверджені митними деклараціями, іншими документами, передбаченими п. 201.11 ПКУ.

Беручи до уваги викладене вище, реалізувати право на формування податкового кредиту покупець — платник ПДВ може лише після складання податкової накладної постачальником — платником ПДВ, зокрема в момент відвантаження товарів і реєстрації цієї податкової накладної в ЄРПН, але не раніше отримання права власності на такий товар.

Бухгалтерский сервис «Интерактивная бухгалтерия»