Новости публикуются на языке оригинала

Колегія суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України (далі — Колегія суддів) у постанові від 02.12.2015 р. розглянула неотримання бюджетного відшкодування підприємством.

Суть справи полягає в тому, що ДПІ не подала казначейству висновок із зазначенням відповідної суми ПДВ, яка підлягає відшкодуванню з бюджету на користь товариства. При цьому податкове повідомлення із зазначенням підстав відмови в наданні бюджетного відшкодування товариству, як того вимагає п. 200.14 ПКУ, Податкова не надіслала. Крім того, під час документальної позапланової виїзної перевірки товариства порушень при відображенні в декларації з ПДВ за березень 2014 року бюджетного відшкодування з ПДВ контролери також не виявили.

Колегія суддів наголошує, що відшкодування ПДВ з держбюджету є виключними повноваженнями податкових органів й органів держказначейства. Відтак, суд не може підміняти державний орган і вирішувати питання про стягнення такої заборгованості.

Отже, вимога товариства про стягнення бюджетної заборгованості з ПДВ не є правильним способом захисту його прав. Таким чином, висновки судів апеляційної та касаційної інстанцій про можливість задоволення вимог щодо стягнення бюджетної заборгованості з ПДВ, зроблені цими судами із неправильним застосуванням норм матеріального права, що призвело до помилкового скасування рішення суду першої інстанції про відмову в задоволенні позову в цій частині.

Водночас рішення суду першої інстанції про визнання протиправною бездіяльності ДПІ щодо неподання до органу ДКСУ висновку про суми відшкодування ПДВ має бути таким, яке б гарантувало дотримання й захист прав, свобод, інтересів позивача від порушень із боку відповідача, забезпечувало його виконання й унеможливлювало необхідність наступних звернень до суду. Тому в цьому випадку правильним способом захисту порушеного права позивача є зобов’язання Податкової до виконання покладених на неї законом і підзаконними актами обов’язків стосовно надання органу казначейства висновку щодо суми, яка підлягає відшкодуванню з бюджету.

Зважаючи на викладене вище, Колегія суддів установила:

1) постанову апеляційного суду й ухвалу ВАСУ скасувати;

2) зобов’язати ДПІ скласти й подати казначейству висновок про суму ПДВ, що підлягає бюджетному відшкодуванню товариству,  за березень 2014 року.

Бухгалтерский сервис «Интерактивная бухгалтерия»