Новости публикуются на языке оригинала

Із 01.10.2015 р. правові засади функціонування ринку природного газу України визначаються Законом України «Про ринок природного газу» (даліЗакон України).

Водночас у згаданому Законі України відсутні поняття «постачальник природного газу за нерегульованим тарифом» і «постачальник природного газу за регульованим тарифом».

Постачання природного газу побутовим споживачам здійснюється на підставі типового договору, що затверджується Регулятором. При цьому постачання природного газу іншим споживачам (у т.ч. бюджетним установам й організаціям) здійснюється на підставі договорів, що укладаються відповідно до вимог Цивільного та Господарського кодексів і повинні містити істотні умови, передбачені ч. 5 ст. 12 Закону України.

У рамках договору постачання природного газу споживач здійснює закупівлю природного газу як товару.

Послуги з розподілу природного газу надаються споживачу на підставі й умовах договору розподілу природного газу, що укладається між споживачем та оператором газорозподільної системи відповідно до типового договору розподілу природного газу, затвердженого Регулятором.

Тож, із 01.10.2015 р. усі споживачі природного газу, у т.ч. бюджетні установи й організації, мають право вільно обирати постачальника природного газу, якщо такий постачальник отримав в установленому порядку ліцензію на право провадження цього виду господарської діяльності.

Оскільки чинним законодавством не передбачено типової форми договору постачання природного газу для споживачів (окрім побутових), постачання природного газу, у т.ч. для бюджетних установ й організацій, здійснюється на підставі договору, що укладається відповідно до вимог Цивільного та Господарського кодексів, і за вільними цінами, які встановлюються між постачальником та споживачем.

Тому закупівля природного газу в ліцензованих постачальників природного газу може здійснюватися замовниками як шляхом проведення конкурсних торгів, так і шляхом проведення переговорної закупівлі, а закупівля послуг із розподілу природного газу в оператора газорозподільної системи — шляхом застосування переговорної процедури закупівлі.

Відповідні тези наводить Мінеконмрозвитку в листі від 01.12.2015 р. № 3302-05/40083-06.

Бухгалтерский сервис «Интерактивная бухгалтерия»