Новости публикуются на языке оригинала

Проект Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо регулювання та легалізації зайнятості домашніх працівників», який Мінсоцполітики розробило з метою унормування праці домашніх працівників, їх прав, обов’язків, відносин із їх роботодавцем, а також легалізації їх зайнятості, сьогодні обговорили учасники експертної зустрічі — фахівці Міністерства, науковці та представники громадськості. Обговорення відбулося в Комунікативному центрі Уряду.

В Україні все більше стають поширенішими випадки використання праці домашніх працівників із метою побутового обслуговування та ведення домашнього господарства. Однак використання праці домашніх працівників доволі часто супроводжується порушенням їх прав: із ними переважно не укладаються трудові договори, за них не сплачуються внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, порушуються право на відпочинок та їх особисті права тощо.

За оцінками Держстату, загальна кількість працівників, які надають побутові та персональні послуги в сім'ях, становить близько 162 тис. осіб. Але роботодавці, як правило, не сплачують за них внески. Відповідно, майже всі ці працівники є неформально зайнятими, тобто соціально незахищеними.

Ураховуючи незацікавленість роботодавця, який наймає у власну сім’ю домашніх працівників, у сплаті соціальних внесків і податків за такого працівника, одним із дієвих механізмів легалізації зайнятості такої категорії працюючих є їх добровільна участь у загальнообов’язковому соціальному та пенсійному страхуванні, переконані в Мінсоцполітики. Проте, як підкреслюють у Департаменті ринку праці та зайнятості Міністерства, трудові питання домашніх працівників та їх відносини з роботодавцем, а також створення умов для виходу їх із неформального сектора та забезпечення соціального захисту насамперед потребують законодавчого врегулювання.

Пропонується в Кодексі законів про працю України визначити особливості регулювання зайнятості домашніх працівників з урахуванням норм Конвенції МОП № 189. Зокрема передбачене обов’язкове укладення трудового договору між роботодавцем і домашнім працівником, установлені умови його припинення та випробувального строку.

Так, відповідно до законопроекту, домашня праця дозволяється особам від 16 років і більше. У трудовому договорі для домашнього працівника віком від 18 років і більше може бути зазначено випробувальний строк тривалістю не більше місяця. Про бажання припинення трудового договору сторони повинні повідомити одна одну письмово не менш ніж за 14 днів. У разі проживання домашнього працівника в домашньому господарстві (сім'ї) йому має забезпечуватися повага та недоторканність особистого життя. Період часу, який домашній працівник не може використати на власний розсуд і лишається в розпорядженні домашнього господарства на випадок, якщо в ньому може виникнути необхідність, включається до робочого часу.

Також законопроектом пропонується внести зміни до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» і тим самим передбачити можливість добровільної сплати домашнім працівником внесків на соціальне та пенсійне страхування.

Бухгалтерский сервис «Интерактивная бухгалтерия»