Новости публикуются на языке оригинала

Мін’юст у листі від 14.05.2015 р. № 193-32/27 надав роз’яснення стосовно внесення відомостей про кінцевого бенефіціарного власника (контролера) юрособи до Єдиного державного реєстру юридичних осіб і фізичних осіб — підприємців (далі — ЄДР).

Для внесення до ЄДР відомостей про кінцевого бенефіціарного власника (контролера) юрособи, у т. ч. кінцевого бенефіціарного власника (контролера) її засновника, якщо засновник — юрособа, та про власника істотної участі засновника юрособи, якщо засновник — юридична особа, представник юридичної особи має подати державному реєстратору реєстраційну картку Форма 4.

Водночас, як вважають у Мін’юсті, положеннями Закону про реєстрацію не встановлено вимоги стосовно подання державному реєстратору будь-яких підтверджуючих документів.

Під час подання реєстраційної картки заповнюються лише ті поля, які стосуються зміни відомостей про юридичну особу, що вносяться до Єдиного державного реєстру.

Звертаємо увагу, що затверджена форма реєстраційної картки (Форма 4) передбачає внесення даних про фізичну особу в розділ про кінцевих бенефіціарних власників (контролерів).

Положеннями Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб — підприємців» і формою реєстраційної картки не передбачено внесення у відповідне поле інформації «відомості відсутні» чи «відсутні» тощо.

У разі відсутності відповідних змін (необхідної інформації) юридичною особою така реєстраційна картка не подається.

У випадку подання невірно заповненої реєстраційної картки держреєстраторам рекомендовано залишати подані документи без розгляду із зазначенням підстави: документи подані не в повному обсязі.

Від редакції!

Окремі держреєстратори наполягали на тому, що подавати таку інформацію неприбутковим організаціям потрібно. Це було пов’язано із тим, що відсутні які-небудь роз’яснення. У такому випадку вони рекомендували на 4-й сторінці Форми 4 указати, що дані відсутні. І все. На 1-й сторінці в такому разі вказується назва організації, код ОКПО та підписується кожна сторінка і ставиться печатка.

Однак є й інша позиція. Деякі юристи наполягають на тому, що подавати НЕ потрібно. Вони аргументують свою позицію так. Закон зобов'язує подавати дані про бенефіціарів. У картці є графа: дані про бенефіціара. Із визначення «бенефіціар» випливає, що ним є фізособа, яке має вирішальний вплив на юрособу. Засновники — фізичні особи і так указані в ЄДР. Рядові члени організації (необмежена кількість) поодинці не мають вирішального впливу на юрособу. Тому й бенефіціари відсутні як клас. Отже, і картку подавати немає про що.

Інформацію про кінцевих вигодоодержувачів юрособи мають подати до 25 травня.

Проте ці строки невдовзі можуть бути зміщені ще на декілька місяців.

Адже у Верховній Раді було зареєстровано законопроект № 2896 про внесення змін до деяких законів України щодо відомостей про кінцевого бенефіціарного власника (контролера) юридичної особи.

Як заявила одна із ініціаторів цього законопроекту, Оксана Продан, на своїй сторінці в Фейсбук, граничний строк подачі Форми 4 (інформації про кінцевих вигодоодержувачів) планується продовжити на 4 місяці.

Бухгалтерский сервис «Интерактивная бухгалтерия»