Новости публикуются на языке оригинала

Нарешті бухгалтери дочекалися роз’яснення від ДФС щодо особливостей розрахунку ЄСВ для випадків, коли зарплата у відповідному місяці нарахована в розмірі, меншому за мінімальний. У листі ДФС від 14.02.2015 р. № 4979/7/99-99-17-03-01-17 окреслені частково ті самі тези, що були озвучені на відеоконференції від 05.02.2015 р., але деякі ситуації проілюстровані на конкретних прикладах.

Тож основні правила, яких слід дотримуватися при розрахунку ЄСВ, виходячи із суми мінімальної зарплати, на виконання вимог ч. 5 і ч. 6 ст. 8 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 р. № 2464-VI (даліЗакон про ЄСВ) такі:

1. Сума єдиного внеску розраховується як добуток розміру мінімальної зарплати, встановленої законом на місяць, за який нараховується заробітна плата (дохід), і ставки ЄСВ, встановленої для відповідної категорії платника, — за умови, що найманий працівник перебуває в трудових відносинах повний календарний місяць.

2. У разі звільнення або прийняття працівника на основне місце роботи протягом місяця, в якому нарахована зарплата за відпрацьований час не перевищує розміру мінімальної зарплати, сума ЄСВ розраховується з фактично нарахованої зарплати незалежно від її розміру.

3. У разі якщо зарплата (доходи) нараховуються фізособам із джерел не за основним місцем роботи ставки ЄСВ, встановлені ч. 5 ст. 8 Закону про ЄСВ, застосовуються до визначеної бази нарахування незалежно від її розміру. Тобто для сумісників базою нарахування єдиного внеску є фактично нарахована заробітна плата незалежно від її розміру. Водночас ДФС вважає, що роботодавець має право отримати від такого працівника (сумісника) підтвердження про місце основної роботи.

4. У разі якщо працівник частину місяця перебував у відпустці без збереження зарплати, внаслідок чого база нарахування ЄСВ не перевищує розміру мінімальної зарплати, сума єдиного внеску розраховується як добуток розміру мінімальної зарплати та ставки єдиного внеску, встановленої для відповідної категорії платника.

5. У разі якщо працівник перебуває у відпустці без збереження повний календарний місяць, єдиний внесок не нараховується й не утримується, оскільки відсутня база нарахування єдиного внеску.

6. Обов'язок нарахування єдиного внеску з мінімальної заробітної плати за основним місцем роботи також передбачено й у разі, коли працівник працював неповний місяць (перебував на лікарняному, у відпустці у зв'язку з вагітністю й пологами), зокрема:

  • якщо загальна сума нарахованого доходу (сума заробітної плати за відпрацьований час і лікарняного) не перевищує розміру мінімальної зарплати для працівника (за основним місцем роботи), який відпрацював частину місяця, а іншу частину перебував на лікарняному, сума ЄСВ розраховується як добуток розміру мінімальної зарплати та ставки ЄСВ, встановленої для відповідної категорії платника, тобто виникає необхідність донарахування до мінімальної заробітної плати;
  • якщо працівник (за основним місцем роботи) перебував на лікарняному повний місяць (наприклад, із 01.01.2015 р. по 31.01.2015 р.) і нарахований лікарняний менше за мінімальний розмір зарплати, єдиний внесок розраховується таким чином: 1218,00 грн х 33,2% = 404,38 грн;
  • якщо початок і закінчення лікарняного припадають на різні місяці, єдиний внесок (у місяці початку лікарняного) нараховується за фактично відпрацьований час, оскільки загальна сума доходу ще невідома;
  • якщо після розподілу лікарняного (суми допомоги по тимчасовій непрацездатності відносяться до того місяця, за який вони нараховані) загальний дохід за місяць становить менше мінімального розміру, сума єдиного внеску розраховується як добуток розміру мінімальної зарплати та ставки ЄСВ, встановленої для відповідної категорії платника.

7. Вимоги щодо нарахування єдиного внеску не менше мінімального розміру не стосуються:

  • винагород за договорами цивільно-правового характеру;
  • зарплати з джерела не за основним місцем роботи;
  • зарплати працівника інваліда, який працює на підприємстві, установі або в організації, де застосовується ставка 8,41%;
  • зарплати працівників підприємств та організацій всеукраїнських громадських організацій інвалідів, зокрема, товариств УТОГ та УТОС і підприємств та організацій громадських організацій інвалідів, які застосовують ставки ЄСВ відповідно 5,3% і 5,5% визначеної бази нарахування єдиного внеску.
Бухгалтерский сервис «Интерактивная бухгалтерия»