Імовірно забрудненими і забрудненими залишаються 156000 км2 українських територій. Зокрема, це землі сільськогосподарського призначення. У Мінекономіки планують за 10 років очистити 80% забруднених земель і зробити їх безпечними для використання.

На сайті Мінекономіки повідомили, що на програму компенсації витрат за гуманітарне розмінування в державному бюджеті на 2024 рік закладено 3 мільярди гривень.

Постанова Кабміну «Про затвердження Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для здійснення компенсації витрат за гуманітарне розмінування земель сільськогосподарського призначення» від 12.03.2024 р. № 284 набере чинності з дня офіційного опублікування. На момент підготовки матеріалу ще не оприлюднена.

Згідно з нею держава компенсуватиме 80% вартості розмінування ділянки фермерам, які працюють на власній чи орендованій землі. Ціну на послуги з розмінування визначатимуть на відкритих торгах в системі Prozorro. Компенсацію надаватимуть лише раз за одну забруднену ділянку.

Отже, порядок компенсації вартості послуг з розмінування сільськогосподарських ділянок такий:

  • до 15.11.2024 року фермер має подати заявку через ДАР, де здійснюють первинну верифікацію;
  • протягом 14 днів Центр гуманітарного розмінування додатково перевіряє подані документи;
  • визначають очікувану вартість розмінування с/г ділянок і проводять закупівлю таких послуг (7 днів – проведення тендеру, 5 днів – підписання договору);
  • фермера інформують про завершені торги і оператора переможця;
  • впродовж 5 днів з моменту інформування фермер перераховує 20% вартості послуг на відкритий спецрахунок;
  • Мінекономіки перераховує 80% вартості робіт на спецрахунок;
  • оператор протимінної діяльності розпочинає розмінування ділянки після резервування всієї суми (від подачі заявки фермером до початку роботи оператором має пройти не більше 39 днів);
  • оператор завершує розмінування ділянки і надсилає Центру документи, що підтверджують розмінування (акт виконаних робіт, акт проведення інспектування очищеної/розмінованої землі);
  • Центр гуманітарного розмінування перевіряє надіслані документи і надсилає їх банку;
  • банк перераховує кошти за розмінування оператору протимінної діяльності.

Важливо, що програму компенсації поширено на підтверджено забруднені ділянки в Київській, Чернігівській, Сумській, Харківській, Донецькій, Херсонській, Миколаївській та Дніпропетровській областях.

При цьому не зможуть претендувати на компенсації фермери, проти яких Україна запровадила санкції або ж кінцеві власники с/г товаровиробника є громадянами країни-агресора. Фермери, які перебувають в стадії ліквідації чи банкрутства, а також ті, хто мають податковий борг, теж не зможуть отримати компенсації.

Бухгалтерский сервис «Интерактивная бухгалтерия»