Новости публикуются на языке оригинала

Національний банк України на своєму офіційному веб-сайті повідомляє про розширення можливостей для реструктуризації валютного боргу українських компаній для подальшого збільшення їх статутного капіталу. Із цією метою внесено відповідні зміни до чинної постанови Правління Національного банку «Про врегулювання ситуації на грошово-кредитному та валютному ринках України» від 07.06.2016 р. № 342.

Наразі резиденти можуть здійснювати погашення кредитів і позик в іноземній валюті за договорами з нерезидентами не раніше строку, передбаченого договорами. Достроково погашати їх можна лише у випадках, коли:

  • достроково повернені кошти спрямовуються на докапіталізацію вповноваженого банку-позичальника;
  • проводиться реструктуризація зобов’язань за рахунок запозичень із більш пізнім строком виконання;
  • кредитором є міжнародна фінансова організація;
  • частка такого кредиту чи позики надана іноземним експортно-кредитним агентством.

Правління НБУ вирішило розширити перелік винятків. А саме — дозволило скорочувати строки повернення клієнтом-резидентом, який не є банком, кредиту чи позики в іноземній валюті на користь нерезидента у випадку, коли здійснюється реструктуризація заборгованості, під час якої вимоги за основною сумою кредиту чи позики зараховуються як додатковий внесок нерезидента до статутного капіталу резидента. Це сприятиме скороченню зовнішнього приватного боргу України без відтоку іноземної валюти за межі України та без створення додаткового тиску на валютний ринок країни.

Водночас НБУ вніс низку інших змін до постанови Правління НБУ № 342:

  • спрощено порядок купівлі та перерахування коштів в іноземній валюті для оплати лікування фізосіб за кордоном. Інформація про такі операції включатиметься до реєстру без подання до НБУ відповідних документів. При цьому вповноважений банк зможе купувати для клієнта іноземну валюту на такі цілі наступного дня із дня зарахування коштів у гривнях на купівлю, а за наявності власних коштів в іноземній валюті — у день подання клієнтом до банку платіжного доручення;
  • удосконалено контроль за залишками на рахунках клієнтів-резидентів (окрім фізосіб) при купівлі іноземної валюти. Досі його здійснював Національний банк на дату отримання інформації про таку операцію у відповідному реєстрі. Відтепер його буде покладено на вповноважені банки, які й здійснюватимуть цей контроль на дату купівлі іноземної валюти;
  • спрощено умови для імпорту послуг без послаблення контролю за проведенням зовнішньоекономічних операцій;
  • розширено перелік підстав для відмови в реєстрації та анулювання реєстрації кредитного договору та договору позики з боку НБУ.

Усі окреслені зміни затверджені постановою Правління Національного банку України «Про внесення змін до деяких нормативно-правових актів Національного банку України» від 23.08.2016 р. № 375. Вони набирають чинності з 1 вересня 2016 року. При цьому зміни до постанови Правління НБУ № 342 діятимуть до втрати чинності цим документом, тобто до 14 вересня 2016 року включно.

Бухгалтерский сервис «Интерактивная бухгалтерия»